Ewaluacje
Doświadczenie w realizacji badań ewaluacyjnych posiadam zarówno po stronie Wykonawcy, jak i Zamawiającego. Po blisko czterech latach pracy w firmie badawczej, rozpoczęłam pracę w jednostce ewaluacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Dostarczyło mi to zupełnie innej i jakże wartościowej perspektywy!
Sytuacja na rynku badań ewaluacyjnych wygląda następująco: większość firm nie przestrzega terminów dostarczenia produktów, tworzy raporty o niskiej jakości merytorycznej, kopiuje rekomendacje z raportów ewaluacyjnych realizowanych dla innych Zamawiających, czy też dostarcza sposoby wdrożenia rekomendacji tak ogólnie sformułowane, że nie wnoszą one żadnej wartości dla Zamawiających.
Nie zapomnę mojego zaskoczenia, kiedy latem 2018 roku odbierałam raport metodologiczny o objętości 18 stron, w którym brakowało 75% założeń ze SOPZ. Pomyślałam wówczas – jeśli tak wygląda zaangażowanie i profesjonalizm rynku ewaluacyjnego, to ten rynek czeka na mnie. Zatem jestem i mam na swoim koncie:
TAKE A BREATH
RESEARCH BREATH
Dlaczego my? Wiemy, jak ważny jest SOPZ. Wiemy, że jednostki sektora finansów publicznych przechodzą kontrole wewnętrzne i zewnętrzne. Dlatego wiemy, jak ważne jest dotrzymywanie terminów i nieprzekraczalna granica 23:59! Nie 00:01 ani 03:45, a lepiej 20:45.
Wiemy, że rekomendacje trzeba wdrożyć, co za tym idzie również adresaci powinni być do nich oraz sposobów ich wdrożenia przekonani. Zaś, aby ich przekonać potrzebne są solidne argumenty, wynikające z pogłębionej analizy. Doświadczyliśmy tego na własnej skórze. Dlatego podjęliśmy decyzję, że Research Breath będzie działać inaczej niż pozostałe firmy ewaluacyjne.
Działamy na wyłączność
Kierownik badania koordynuje w jednym czasie wyłącznie jedno badanie ewaluacyjne. Nie działamy masowo, nie realizujemy kilku badań jednocześnie. Pozwala nam to na szczegółowe zgłębienie przedmiotu badania i dokładność, co przekłada się na wysokiej jakości wnioski. Realizując jedno badanie mamy czas na przygotowanie kompletnych pierwszych wersji produktów. Takich, które zawierają 100% założeń SOPZ, co oznacza, że nasza współpraca koncentruje się na dyskusji merytorycznej. A co najważniejsze rekomendacje opracowujemy wraz z pogłębionym opisem sposobu ich wdrożenia.
Wprowadzamy nową metodologię
Jedyną stałą jest zmiana. Nieustannie zmienia się kontekst, na tle którego wdrażane są programy. Nadszedł również czas na zmianę metodologii badań ewaluacyjnych. Bowiem, jak widać po jakości raportów i liczbie faktycznie wdrożonych rekomendacji, metody obecnie wykorzystywane zawodzą. O szczegółach nie możemy napisać więcej, ponieważ stanowi to tajemnicę przedsiębiorstwa. Szczegóły opiszemy w ofercie skierowanej do Ciebie.